Szeretnék egy olyan területet a figyelmetekbe ajánlani, amely már önmagában is szép és gyógytornász, fizioterápiás szakdolgozatokhoz is jól kapcsolható. Ez az Alexander technika.
A technika nem mai keletű, kifejlesztése a 19.- 20. század fordulójára tehető és mint sok más módszer esetében, "kitalálója" saját problémájára keresett megoldást.
F. M. Alexander felismerte, a mozgásával kapcsolatos elképzelése időnként téves lehet. Amit mozgás közben érzünk, nem feltétlen az történik a valóságban. Ezért van az, hogy a sok sms írás miatt folyamatosan előrehajtott fejet, az idegrendszer elfogadja a fej eredeti pozíciójaként. Így, ha felállunk, akkor is helytelenül előrehajtva érezzük helyén a fejünket.
Több ilyen példát lehetne felhozni, de most nem az a cél, hogy mélyebben megismerjük a módszer szakmai összefüggéseit. Nézzük inkább meg, miért lehet érdekes ez a terület a szakdolgozat szempontjából.
Bár az Alexander technika közel húsz éve van jelen Magyarországon, még ma sem terjedt el. Azaz újdonságnak számít. Az újdonság pedig játékteret biztosít neked a dolgozatírás közben. Vizsgálhatod például:
Miben hasonlít a jelenleg Magyarországon használt módszerekhez?
Miben tér el azoktól?
Melyik alkalmazott módszerrel lehetne kombinálni? Például a hagyományos kezelések mellett milyen eredmények lennének elvárhatók a gerincbetegek esetében.
Gyermekeknél lehetne-e alkalmazni és ha igen, milyen betegségek esetében?
Hogyan lenne beilleszthető a nappali kórházak kezelései közé az Alexander technika?
Milyen eredmények lennének elérhetők az internetfüggők körében, a testtartás javítás területén?
Miért problémás (ha az) a módszer alkalmazása?
Az Alexander technikát gyakorló terapeuták szám elenyésző, talán eléri a 40 főt országszerte. Ebben a nagyságrendben nem vagyok biztos. Szóval kevés, de neked éppen elegendő. Készíthetsz egy- két terapeutával interjút. Akár én tudok ajánlani neked szakembert a területről. Rákérdezhetsz:
Milyen tapasztalatai vannak itthon?
Hány páciense van?
Milyen eredményeket ért el?
Miért érzi jó módszernek?
Mit lát problémának?
Mit gondol, miért nem lett népszerűbb az Alexander technika hazánkban?
Készíthetsz interjút, kérdőívet a páciensekkel is. Én is válaszolok a kérdéseidre, ha szükséged van rá. Ismerem, használom a módszert. Kérdés lehet például:
Miért kedveli a módszert?
Mennyire tartja megfizethetőnek?
Milyen gyakran jár Alexander terapeutához?
Milyen gyakran járna, ha megtehetné?
Mi a legfontosabb érzés, amivel le tudná írni a kezelést magát?
Hogyan érzi magát egy-egy kezelés után?
Remélem lesz köztetek, aki felhasználja az ötletet a szakdolgozatában.